.

MAKÜ’nün Gurur Günü

12.06.2019

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreni coşkulu bir şekilde düzenlendi.


Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan tören Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunuşu ve ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.


Törene Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan,  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, protokol üyeleri, MAKÜ Öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.Yaklaşık 6 bin öğrencinin mezun olduğu ve bu yıl ilk kez Spor Toto MAKÜ Stadyumunda yapılan ve  öğrenciler ile ailelerin oldukça mutlu ve heyecanlı olduğu görülen mezuniyet töreninde, MAKÜ Bağlama Dörtlüsü tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi renkli anlara sahne oldu. 


“Yeni Bir Döneme Yelken Açıyoruz”


Tören 2018-2019 Akademik Yılı Lisans mezunları adına İlahiyat Fakültesi öğrencisi Havva Açıkgöz’ün konuşması ile devam etti. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olmanın büyük bir gurur olduğunu söyleyen Açıkgöz “Öğrencilik hayatımızda yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Sevdiklerimizle vedalaşmanın da hüznünü yaşıyoruz. Bugün hayatımızın güzel bir dönemini kapatıp yeni bir dönemine yelken açacağız. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Milletimiz ve insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer birey olacağımızı umut ediyorum.” diye konuştu.

“İyi ki MAKÜ’lüyüm”


Daha sonra Abdi Fatah Bashir Maalim, yabancı uyruklu öğrenciler adına bir konuşma yaptı. Maalim konuşmasında “Buraya geldiğimde hiç Türkçe bilmiyordum. Buradaki hocalarım ve sınıf arkadaşlarım sayesinde Türkçeyi çabuk öğrendim ve Türkiye’ye, Burdur’a çok çabuk uyum sağladım. Bu konuda beni yalnız bırakmayan ve bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan 4 yıl önce MAKÜ’den kabul mektubunu aldığımda çok sevindim. Aynı zamanda biraz endişelendim. Acaba oradaki insanlar beni kabul edecekler mi? diye. Ama üniversitedeki hocalarım annem ve babam, öğrenciler kardeşlerim oldular. İyi ki Türkiye’ye geldim. İyi ki Burdur’dayım. İyi ki yanımızda oldunuz. İyi ki  MAKÜ’lüyüm.” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Havva Açıkgöz, Abdi Fatah Bashir Maalim ve Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu öğrencisi Melike Demirbilek mezuniyet yaş kütüğüne plaka çaktılar.“2018-2019 Eğitim öğretim yılında devletimizin imkan ve destekleriyle inşa edilmiş bu güzel ve eşsiz mekanda bir mezuniyeti yapıyor olmanın coşkusu içerisindeyiz. Bu büyük buluşmada bizleri yalnız bırakmadınız hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Büyük buluşma diyorum çünkü bugün öğrenci velilerimiz ve yakınları, akademik ve idari personelimiz, mezun öğrencilerimiz ve sevgili Burdurlu hemşerilerimiz için çok özel bir gün. Bugün sizlerin gurur günü. Emeklerinizin karşılığını gördüğünüz gün bugün. Bu şölen sizin şöleniniz. Bu başarı sizin başarınız. Ne mutlu size ki onca fedakârlıkla bu günlere getirdiğiniz gözünüzden sakındığınız evlatlarınızın başarılarına şahit oluyorsunuz. Evlatlarınızı iyi bir eğitim almaları ve vatanlarına hizmet etmeleri amacıyla bizlere emanet ettiniz.  Ülkem adına sizlere yüksek şükranlarımı sunuyorum. Bizler de emanetinize sahip çıkarak tüm akademik ve idari personelimiz ile onları evladımız kabul ettik. Bizler öğrencilerimizle bir aile olduk. Aldıkları eğitimin bir parçası olarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle de destekçileri olduk. Ülkeye yayılarak memleketin kalkınmasını vazife edineceksiniz. Bu vazifede Mehmet Akif sizler için rehber olacaktır. Sevgili öğrenciler, sizler bu ülkenin aydınlık yarınlarının teminatı olacaksınız. Atatürk tüm ümidini gençlere bağlamıştır ve Cumhuriyet’i sizlere emanet etmiştir. Amacınız sadece geçiminizi sağlayacak gelir elde etmek değil, bin yıllık kardeşliğimizi de yaşatmak ve bu kardeşliği ülkemizden başlayarak halka yaymak  için çalışmaktır. Aileleriniz sizler için büyük fedakârlık yaptılar. Sizlerin nitelikli bir şekilde yetişmesi için tüm imkânlarını kullandılar. Bu yüzden birçok sorumluluk yüklendiniz. Gençler, çok değerli ailelerinizin huzurunda sizlere mutluluk ve başarı diliyorum.“ dedi.


Öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Burdur Valisi Hasan Şıldak ise; “MAKÜ, fakülte, yüksekokul, enstitüleri ve öğrenci kompozisyonuyla büyük bir üniversitedir. Devletimiz de tüm imkânlarıyla öğrencilerin yanında oldu. Üniversitemiz ve yerel yönetimlerin birlikte çalışmaları ile daha güzel çalışmalar da yapılacaktır. Hepinize başarı dolu bir hayat temenni ediyorum. Hepinizin yolu açık olsun.” şeklinde konuştu.


Öğrenciler Mezuniyet Yemini Etti


Tören, dereceyle mezun olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerin verilmesi ile devam etti. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerine ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kılınç mezun olan öğrencilere mezuniyet yemini ettirdi. 

Kepler Havaya!


Tören, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin mezun oldukları üniversitenin adı olan Mehmet Akif Ersoy ritmi ile hep birlikte keplerini havaya fırlatmasıyla sona erdi. Öğrencilerin gözlerindeki mutluluk, aileleriyle kucaklaşmaları ile ikiye katlandı. Öğrenciler, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte mezuniyet fotoğrafları çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler. 


Tören Resul Dindar İle Taçlandı 


Renkli görüntülerin oluştuğu mezuniyet töreninde Resul Dindar konser verdi. Dindar’ın seslendirdiği parçalara hep bir ağızdan eşlik eden öğrenciler mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadılar.


Konser sonunda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından Resul Dindar’a Üniversite anmalığı, hediye ve çiçek takdim edildi.

GÜNCEL

  • 6 Yurt 10 Konser | 03.01.2023
  • Akif'in Vefatının 86.Yıl Dönümü | 02.01.2023
  • MAKÜ 2021 - 2022 MEZUNİYET TÖRENİ | 07.11.2022
  • 2021 - 2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Faaliyetlerimiz | 04.10.2022
  • Çanakkale Deniz Zaferi’mizin 106.Yılı Anısına | 18.03.2021
  • 41 Mısra 41 İnsan. İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100.yıl Dönümü | 12.03.2021